« Lokaty kredyty opłaca… | Strona domowa | Krótko o lokatach »

Oszczędzaj na przyszłość!

Czy podjąłeś już decyzję o oszczędzaniu? Jeśli nie - być może to jest właśnie dobry moment. Czy możesz być pewnym tego, jak będzie wyglądał jutrzejszy dzień? Z pewnością zgodzisz się, że czasem jakkolwiek planujemy nasze życie, okazuje się często, że wychodzi zupełnie inaczej, niżbyśmy się tego spodziewali. Na takie niespodzianki warto być przygotowanym. Dzięki temu możemy być bardziej niezależni, pewni siebie i spokojni o naszą przyszłość. Posiadanie odpowiedniej ilości pieniędzy wzmaga poczucie bezpieczeństwa. Niekoniecznie chodzi o opływanie w bogactwo i stawianie pieniędzy ponad wszystkim. Ot po prostu osoby, które myślą o swojej przyszłości powinny myśleć też o pieniądzach. Kosztuje bowiem zarówno utrzymanie, jak i kosztują dzieci. Kosztują nas też nasze marzenia, które wszyscy chcemy realizować, by czuć się jak najbardziej spełnionym. Warto więc jak najszybciej zacząć oszczędzać na bliżej nieokreśloną przyszłość i założyć w tym celu lokatę bankową.

 Lokata – dobre wyjście.

Dlaczego akurat lokatę? Lokata to pewny zysk, przy kompletnie niemal usuniętym stresie związanym z niepewnością co do inwestycji. O ile przy inwestowaniu na giełdzie nie możemy nigdy być pewni, czy nasza inwestycja opłaci się, czy też czy nie zbankrutujemy, to w przypadku lokat bankowych jest kompletnie inaczej. Tutaj zysk jest pewny (chyba, że upadnie bank, ale to praktycznie niemożliwe). Dlatego też tak wiele osób wybiera ten właśnie sposób oszczędzania. Oczywiście pewność daje nam także oszczędzanie w skarbonce czy sejfie. Ten typ oszczędzania nie daje nam jednak jednego - pewności, że wartość naszego kapitału nie spadnie. Chcemy tego bowiem czy nie - inflacja w naszym kraju nadal ma się dobrze. Oznacza to, że każdego roku wartość naszych pieniędzy spada. Zapobiec temu potrafi dobrze wybrana lokata bankowa. Dlaczego? Otóż dzięki oprocentowaniu naszej lokaty zarabiamy na naszych pieniądzach tyle, że z powodzeniem pokrywa to inflację, a nawet pozwala zarobić. Porównując więc - trzymanie pieniędzy w domu sprawia, że ich realna wartość spada cały czas, jeśli natomiast trzymamy je na koncie - ich ilość ciągle wzrasta dzięki odsetkom.

 Różne typy – klucz do różnorodności lokat.

Są też oczywiście różne rodzaje lokat. Lokata progresywna pozwala nam na przykład na wypłacanie pieniędzy w dowolnym momencie bez tracenia zarobionych odsetek. Różni się ona jednak także tym, że oprocentowanie jest tutaj zmienne, rosnące. Oznacza to, że im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie, tym większy procent. Im szybciej więc je wypłacimy - tym więcej i tak stracimy. Na pewno jednak nie tak wiele jak w przypadku zwykłej lokaty. Są także lokaty innego typu - strukturyzowane, lokaty overnight i inne. Każda z nich ma swoją charakterystykę i plusy, oraz minusy. Dlatego właśnie, przez tak dużą liczbę różnych lokat, musimy dobrze przemyśleć ostateczną decyzję o oszczędzaniu, która wbrew pozorom wcale nie jest tak prosta. Zależy to od dostępnego nam kapitału, długości lokaty, oraz naszych wymagań względem lokaty bankowej.