« Koszty kredytu gotówk… | Strona domowa | Dlaczego warto wybrać… »

Lokaty strukturyzowane- wady i zalety

Oprocentowanie lokat bankowych raz idzie w górę, raz idzie w dół. Niestety podwyżki oprocentowania nie są na tyle zadowalające by cieszyć się wymiernym zyskiem. Do czasów sprzed roku 2008 kiedy to lokaty bankowe oprocentowane były na 8 % bardzo nam daleko. Można więc podejrzewać, że alternatywa w postaci lokat strukturyzowanych będzie cieszyć się coraz większym powodzeniem. Najlepsze lokata inwestowaniena5.pl/ - wejdź na tę stronę i poszukaj najlepszego oprocentowania. 

Czym są lokaty strukturyzowane?

Polscy klienci już oswoili się z lokatami będącymi połączeniem tradycyjnych lokat oraz polis ubezpieczeniowych. Taki zabieg finansowy pozwalał na uniknięcie podatku Belki. Nowe przepisy prawne znacznie ograniczyły dostępność polis lokat. Banki więc do swojej oferty wprowadziły lokaty połączone z funduszem inwestycyjnym. Tutaj pojawia się pewien szkopuł. Przy lokatach połączonych z funduszami akcyjnymi pojawia się ryzyko. Mogą one nie tylko, nie wygenerować spodziewanego zysku ale co gorsza doprowadzić do utraty części kapitałowej. W istocie powyższe twory finansowe można nazwać produktami strukturyzowanymi. Mowa więc o nich wtedy gdy środki finansowe rozbite są na dwie części- lokaty oraz dodatkowy produkt finansowy.

Korzyści lokat strukturyzowanych

Istotą zakładania produktów strukturyzowanych jest to by obok produktu pewnego, przynoszącego stały zysk w postaci lokat posiadać w swoim portfelu produkt bardziej ryzykowny. W ten sposób można osiągnąć zdecydowanie wyższe zyski, niż z posiadania samej lokaty. Inwestor nie ma jednak zielonego pojęcia ile może zyskać decydując się na produkt strukturyzowany. W tą inwestycję wpisane jest również ryzyko utraty części środków. Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj lokaty strukturyzowanej się zdecydujemy. Jeśli są to lokaty połączone z funduszem akcji ryzyko utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Z drugiej jednak strony potencjalny zysk może przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Kolejną zaletą jest to, że naszymi pieniędzmi zajmują się eksperci. Można więc dzięki temu grać na giełdzie jeśli na nawet na ten temat posiadamy bardzo niewielką wiedzę.

Jak wybrać produkt strukturyzowany

Pytanie oczywiście brzmi jak wybrać produkt strukturyzowany by tego nie żałować. Odpowiedź jest oczywista. Należy bezwzględnie przeanalizować ofertę wszystkich dostępnych lokat strukturyzowanych. Trzeba szczególną uwagę zawrócić na takie czynniki jak ochrona kapitału, ewentualna premia od ryzyka oraz wszystkie inne czynniki związane z wybranym przez nas rodzajem produktu strukturyzowanego. Nie jest to oczywiście dobry wybór dla wszystkich inwestujących. Gdy obawiamy się ryzyka lepiej rozejrzeć się za bezpieczniejszymi sposobami lokowania pieniędzy.