« Co to jest konto młod… | Strona domowa | Lokata walutowa. »

Dla kogo są lokaty bankowe?

Lokaty bankowe to bez wątpienia najbezpieczniejsza forma inwestycji pieniędzy. Niestety jednocześnie przynosząca najmniejsze korzyści ponieważ według prawa ekonomicznego odnoszącego się do inwestycji czym niższe ryzyko tym niższy także potencjalny zysk. A o zysk w inwestowaniu właśnie chodzi. Dla kogo więc są lokaty bankowe?

Lokaty bakowe a inne opcje inwestowania.

Obecnie jest dostępnych cała masa opcji dzięki, którym możemy zainwestować pieniądze. Lokaty bakowe bez wątpienia stoją bardzo blisko szczytu bezpieczeństwa, ponieważ są jeszcze bezpieczniejsze niż trzymanie środków po prostu w kieszeni. Ponieważ oprocentowanie w pewnym stopniu pozwala nam się uchronić od negatywnych skutków inflacji. Obok lokat bankowych bardzo dużym bezpieczeństwem charakteryzują się obligacje skarbu Państwa, czasami są lepiej oprocentowane. Obligacje skarbowe są bardzo bezpieczne ponieważ to państwo gwarantuje ich wykup. Na rynku dostępne są także obligacje firmowe jednak te są już mniej bezpieczne ponieważ trzeba brać pod uwagę możliwość upadku firmy. Inwestować pieniądze możemy także w fundusze inwestycyjne. Ten produkt charakteryzuje się tym że nie musimy posiadać dużej wiedzy na temat rynku. Oczywiście istnieją różne typy funduszy od tych najmniej ryzykownych do tych najbardziej inwestujących głównie w akcje. Tutaj po prostu oddajemy pieniądze specjalistom, oczywiście to kosztuje i nie daje takiej gwarancji zwrotu jak lokaty bankowe jednak można zyskać trochę więcej. Dodatkowo możemy inwestować pieniądze w akcje i tutaj także ryzyko jest bardzo różne. Wiadomo że czym większa firma tym mniejsze prawdopodobieństwo że upadnie. Na dłuższą metę bardzo często inwestowanie w akcje jest bardziej opłacalne niż inwestowanie w lokaty bankowe ponieważ dywidendy oferowane przez firmy nierzadko przekraczają oprocentowania zwykłych lokat a dodatkowo można zarobić na wahaniach kursowych. Istnieje także wiele innych bardziej rozwiniętych instrumentów finansowych umożliwiających bardziej efektywne inwestowanie oszczędności, jednakże zawsze należy pamiętać że im większe możliwości zysku tym zarazem większe możliwości straty.

Dla kogo więc lokaty?

Jako że lokaty bankowe nie wiążą się praktycznie z żadnym ryzykiem są przeznaczone głównie dla osób zapobiegliwych i nieskłonnych do ryzyka. Szczególnie do tych, którzy chcieliby zabezpieczyć swoją przyszłość a jednocześnie nie chcą nieustannie śledzić trendów rynkowych i analizować czynników wpływających na zmiany innych instrumentów finansowych. Oczywiście nie trzeba a nawet nie należy inwestować całego kapitału w jeden instrument dlatego też warto zawsze trochę podzielić oszczędności w zależności od skłonności do ryzyka i po części zainwestować w lokaty, fundusze inwestycyjne o różnym stopniu ryzyka a nawet w akcje najlepiej firm będących wśród największych w Polsce (WIG20). Bez wątpienia lokaty będą doskonałą składową każdego portfela inwestycyjnego. Dlatego też nie można tutaj wymienić zbyt wielu osób, które nie powinny inwestować w ogóle w lokaty bankowe, ponieważ każdy powinien mieć choć część oszczędności zainwestowanych w ten najbezpieczniejszy instrument a od skłonności do ryzyka powinno zależeć jedynie jaka to powinna być część tych oszczędności. Oczywiście podczas inwestowania w lokaty zawsze warto przejrzeć oferty różnych banków w poszukiwaniu tej najlepszej i najlepiej oprocentowanej lokaty ponieważ praktycznie cały czas jakiś bank w swojej ofercie ma jakąś lokatę promocyjną o znacznie większym oprocentowaniu niż w wielu pozostałych bankach.