« Poziom finansowy wyso… | Strona domowa | Oprocentowanie lokat … »

Jakie raty kredytu wybrać?


Kredyt zawsze trzeba spłacać. Bank rozkłada nam sumę zadłużenia na raty, które jesteśmy w stanie regularnie spłacać. A jakie raty możemy wybrać? Do wyboru mamy dwa rodzaje rat. Mogą być to raty równe lub raty malejące. Jak wybrać te dla nas najkorzystniejsze? Każda rata składa się z części kapitałowej, czyli części kwoty jaką pożyczyliśmy oraz z części odsetkowej, czyli odsetki jakie bank nam doliczy za pożyczenie nam pieniędzy.

Raty malejące.

W przypadku rat malejących mamy dosyć niskie odsetki, ale trzeba wiedzieć, że pierwsze z rat jakie będzie spłacać będą dosyć wysokie. Zasada ustalania takich rat jest dosyć prosta. Najpierw całą kwotę kredytu dzieli się przez ilość rat na jakie ten kredyt chcemy rozłożyć i do tej kwoty dodaje się określoną kwotę odsetek jaka urośnie w ciągu miesiąca. W tym przypadku mamy do czynienia z opłacaniem odsetek w taki sposób, że płaci się je na bieżąco i w całości. Dzięki temu, że raty są malejące odsetki spłaca się dużo szybciej i tym samym kwota jaką przyjdzie nam oddać po zakończeniu umowy kredytowej będzie mniejsza. Wybierając rodzaj rat kredytu warto zastanowić się nad ratami malejącymi. Będą dla nas o wiele bardziej korzystne.

Raty równe.

W przypadku rat równych jest nieco inaczej. Na pierwszy rzut oka wydają się bardziej korzystne niż raty malejące, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Co miesiąc płacimy jednakowe raty, ale po zsumowaniu koszt kredytu będzie wyższy niż w przypadku rat malejących. Takie raty oblicza się tak, aby każda z rat była jednakowa. Na samym początku kwota jaką spłacamy jest dosyć duża, przez co i odsetki są także duże. Do tego, aby raty mogły być jednakowe w każdym miesiącu część kapitałowa musi być mniejsza niż w przypadku malejących rat. Takie raty wiążą się z tym, że cały pożyczony kapitał spłacamy wolniej, a kwota odsetek od takiego kredytu będzie wyższa. W przypadku rat równych wielkość odsetek będzie dużo wyższa niż w przypadku rat malejących. Mimo to, wiele osób wybiera jednak raty równe. Nie każdy może sobie pozwolić, aby przez kilka najbliższych miesięcy spłacać dosyć duże raty kredytu. dawniej były jeszcze raty rosnące. Pierwsza rata była bardzo mała, a ostania naprawdę duża. Takie raty były nie korzystne dla banków i tym samym banki wycofały je ze swoich ofert.