« Ryzyko przy zaciągani… | Strona domowa | Pożyczki krótkotermin… »

Kilka słów o kredytach samochodowych

Chyba każdy kto ma prawo jazdy marzy o kupnie samochodu. Jakiś lepszy, nowszy samochód nie jest jedna tani i nie każdy ma szanse odłożyć na niego pieniądze. W takich sytuacjach można skorzystać z oferty kredytu samochodowego. Zanim się na niego zdecydujemy powinniśmy wiedzieć nieco więcej o takiej formie kredytowania. Lepiej wiedzieć za dużo niż mieć później jakąś nieprzyjemną sytuacje i być zaskoczonym jakie naprawdę są koszta takiego kredytu. Może zdarzyć się, że zobowiązanie będzie o wiele wyższe niż to zakładaliśmy. Kredyty samochodowe są zazwyczaj tańsze od tradycyjnych kredytów gotówkowych. Nie zawsze jednak oferta, która wydaje się nam atrakcyjna taka jest w rzeczywistości. Ma na to wpływ wiele czynników o jakich powinniśmy wiedzieć zanim podpiszemy umowę o kredyt samochodowy.

Parametry wybierania kredytu samochodowego

Wybierając kredyt gotówkowy trzeba zwrócić uwagę na prowizje za udzielenie takiego kredytu. Jeżeli będzie ona naprawdę wysoka koszta kredytu będą również o wiele wyższe niż zakładaliśmy. Kolejnym parametrów jest oprocentowanie kredytu samochodowego. To ono razem z prowizją wpłynie na koszt całego kredytu. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy oprocentowanie będzie bardzo małe, a prowizja bardzo wysoka i tym samym podniesie ona koszt kredytu. Wiele osób nie zwraca uwagi na prowizję, tylko sugeruje się oprocentowaniem. Jest to bardzo zły tok myślenia, przez który kredyt może wyjść bardzo drogi. Wybierając kredyt samochodowy koniecznie trzeba sprawdzić dodatkowe ubezpieczenia, a także czy wymagana jest jakaś wysokość wkładu własnego. W niektórych ofertach konieczne jest posiadanie określonej kwoty pieniędzy, aby resztę móc dołożyć z przyznanego nam kredytu.

Typy kredytu samochodowego

Można wyróżnić trzy typy kredytu samochodowego. Pierwszy to typ standardowy kredytu samochodowego. Cechą charakterystyczna tego typu kredytu jest to, że co miesiąc będziemy musieli spłacać ratę kapitałowo- odsetkową. Bank indywidualnie ustali jaka kwota wkładu władnego jest wymagana, aby otrzymać kredyt na samochód. Takie zobowiązanie będziemy spłacać przez kres od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lat. Drugim typem kredytu samochodowego jest kredyt jednoratowy. Inaczej nazywa się go kredytem 50/50 lub 60/40. Największą zaleta tego kredytu jest brak oprocentowania. Bank nalicza jednak prowizję, a jako zabezpieczenie trzeba opłacić jednorazową polisę na życie. Płacąc kredyt w dwóch transzach pierwsza musi stanowić co najmniej połowę wartości samochodu. Resztę płaci się z kilka lat. Z tej oferty można skorzystać w tak zwanych bankach samochodowych. Trzecim typem kredytu samochodowego jest kredyt balonowy. Można go znaleźć w kilku bankach działających w Polsce i jest on udzielany na okres od dwóch lat do sześćdziesięciu miesięcy. Dzieli się on na trzy części. Najpierw wpłacamy wkład władny, zaś resztę rozkłada się na raty miesięczne. Największa jest ostatnia rata i może sięgać nawet połowę wartości samochodu.